آموزشی کلاس سوم و چهارم

مقاله :نوشتن انشاهای خلاق

انشاء به معنی ایجاد کردن،پرورش دادن،ابداع و خلق کردن است و آنچه را که امروزه فن انشاء گفته میشود از نخستین معنای آن(ایجاد)گرفته شده است. انشاء به معنی نظم دادن به فکر به معنی ایجاد کلام و سخن و نگارش آن است.
معادل فارسی انشاء دبیری است که به معنی منشیگری و کتابت میباشد.در اصطلاح ادبیات انشاء عبارت از نگارش جملات و عباراتی است که افکار نویسنده را به صورتی روشن و زیبا بیان کند که خواننده آنها را به سهولت بفهمد و برایش خوشایند و مطلوب باشد.


چگونگی مهارت خواندن در دانش آموزان دبستان

در سطح جهانی آزمونی به نام پرلز گرفته می شود  . در این آزمون درک مطلب خوانده شده از دانش آموزان خواسته می شود به این صورت که متنی در حدود نهایتاْ ۲ صفحه در اختیار دانش آموزان قرار گرفته می شود و بعد سوال هایی از متن به آن ها داده می شود .

دانش آموز باید بتواند به این سوال ها که از دل متن طرح شده جواب دهد .

در این ارتباط برای افزایش اطلاعات شما لینکی به سایت مربوط داده می شود .

برای اطلاعات بیش تر در این مورد کلیک فرمایید . تقویت سواد خواندن

با توجه به این که در سال های دور ٬ در مکتب کتبی تدریس می شد که ارزش متنی بسیاز بالا داشت و از نظر نگارشی کمی ثقیل بود ولی در آن زمان کودکان متن ها را متوجه می شدند و سواد خواندن آن ها خیلی بهتر از عصر حاضر بود .

اگر بتوانیم با کودکانمان متن هایی از کتاب های ادبیات کهن مثل متن هایی از گلستان سعدی ٬ شاهنامه ی فردوسی ٬ هفت گنج نظامی ٬ اسرار التوحید ابوسعید  ٬  منطق الطیر  عطار ٬ مناجات خواجه عبدالله انصاری ٬ . . . .  کار کنیم . مطمئناْ توانایی خواندن آن ها خیلی زیادتر  خواهد شد .

کتابی را اینجانب به نام مهارت خواندن تالیف کردم که تمام متن ها از کتاب های کهن تهیه شده است با این تفاوت که متن های موجود به صورت قابل فهم برای کودکان نوشته شده است .

پیشنهاد می کنم که متن های این کتاب را حتماْ برای بهتر شدن توانایی خواندن کودکان با آن ها کار کنید . این کتاب حاصل سال ها مطالعه  ی اینجانب در خصوص تقویت مهارت خواندن دانش آموزان است و امید دارم که بتوانیم انس با کتاب را به کودکانمان بیاموزیم .

برای دریافت چند نمونه آزمون پرلز کلیک فرمایید

نمونه ی  شماره ۱ :تکه ی کوچک گل رس

نمونه ی شماره ۲ : موش های وارونه

 

برای تحقیق های علوم که در کلاس مطرح می شود می توانیذ  از سایت زیر کمک بگیرید .

کلیک کنید تحقیق علوم

نمونه سوال های سوم ابتدایی مربوط به ماه مهر و آبان

نمونه متن های علوم فصل یک تا سه مربوط به مهر و آبان

نمونه برگ انشا و بنویسیم مهر و آبان

 

نمونه سوال ریاضی و بنویسیم مهر و آبان ماه
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و دوم مهر ۱۳۹۱ توسط فرشته حسینی
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

اسلایدر